Pre nedelju dana smo prisustvovali šetnjama ekskurzije po snežnoj planini. Uredno u koloni sa nastavnicima prolazili su obodom padine za sankanje kad jedna nastavnica reče: „E, da vam je klisko..! Šta biste radili..!“

Dolazak

Na planinu se zimi ide sa nadom da će biti snega. Obavezno spakujte lance ukoliko putujete sopstvenim vozilom. Ukoliko nikada niste montirali lance na točkove, obavezno pogledajte sledeći video i probajte da jedne lance namestite na točak sami. Nemojte doći u situaciju da lovite internet u nekoj zavejanoj strani planine sa slabim signalom mobilne telefonije kraj uskog puta kako biste promrzlim prstima uboli kavlitetan YT tutorijal. Ovaj kratki video me je u prvim sekundama naučio da upotrebim patosnicu kako ne bih klečao na snegu dok postavljam lance i spasao me je najmanje jedne vožnje u mokrim nogavicama.

Lanci moraju da odgovaraju Vašem pneumatiku!

Pored lanaca, bilo bi dobro da imate u gepeku i kablove za punjenje akumulatora, manju lopatu, bar pola litra rashladne tečnosti već rastvorene na koncentraciju za oko -15 stepeni (teperatura na planini lako siđe na -10 celzijusa), sprej za odmrzavanje stakala, špatulu i četku za skidanje snega i leda sa vozila i kantu od 5 dodatnih litara goriva. Ukoliko su temperature više dana u minusu, u toku najtoplijeg dela dana upalite auto da radi 5-10 minuta ako je dugo parkiran u mestu. Vaš akumulator će Vam biti zahvalan. Obavezno sipajte zimsku tečnost za pranje vetrobrana! ali ne pokrećite brisače ako na staklu imate leda. Samo ćete iskidati gumice ako to uradite.

U kabini spakujte grickalice kao što je integralni keks sa suvim voćem. Za razliku od leta voda zimi nije veliki problema li je obaveyno ponesite i u vozilo unesite kada krećete na put da se ne bi smrzla ili jako rashladila.

Odeća i obuća

Fensi plišana trenerka iznad trendi patika na platformi koje dele bele čarape na otvorenim gležnjevima se mogu videti na planini ali ako niste tu tek da prošetate i smrznuti pobegnete u sobu, pokušajte da zaboravite ovu sliku.

Skafander nije neophodan. Možete proći si sa termo pantalonama i toplom zimskom jaknom. Kada obučete termo patalone sa tregerima, a imate nameru da trčite i krećete se, prebacite levi treger preko glave na desno rame, a desni na levo rame. Nikada Vam više neće spasti tregeri pod jaknom sa ramena.

Tople rukavice, kapa i šal. Obavezno.

Obuća mora da je nepromočiva. Čizma ili duboke cipele. Sa svim ostalim ćete izbegavati dublji sneg.

Obavezno imajte donji veš i čarape u značajnom višku. Sa dva-tri duksa se možete provući ako nosite ispod majice i njih menjate redovno ali bez gaćarona ili čarapa ste u problemu.

Smeštaj

Dajte prednost smeštaju koji pored centralnog grejanja ima i peć na čvrst ogrev. Ovo Vam omogućava da se dogrevate u slučaju jakog mraza, grejete u slučaju da nestane struje ali i brzo osušite stvari koje su jako nakvašene.

Lekovi

Gledajte da Vam noge budu suve i često pijte čajeve.

Ponesite sa sobom lekove za skidanje temperature i recimo Fervex, ili sličan lek, koji potiskuje privremeno simtome prehlade. Biće Vam od velike koristi naročito ako se razboli vozač u Vašoj porodici baš u vreme kada treba da putujete nazad kući.

Na stazi

Ako skijate, već znate sve o ski opremi.

Ako tek opremate dete za sankanje, evo par važnih preporuka. Klisko je obavezan. Na njemu se voze i stariji i deca, lako se nosi i pakuje. Kada ga kupujete uhvatite ga za ručku i sic i uvrnite malo po uzdužnoj osi. Procenite tako da li je plastika krta jer su kontejneti oko sankališta uvek puni slomljenih kliska, a neki lagano traju godinama.

Pronađite sklopive sanke. Vaš gepek će Vam biti zahvalan! Sklopive sanke će Vam oduzeti manje od 10 santimetara po dubini gepeka. Ako ipak kupite klasične metalne sanke, okrenite ih naopako u gepeku i pakujte kese, cegere ili torbe između skija da izbegnete „mrtav prostor“.

Sklopive sanke

Obavezno naučite dete da se vraća obodom sankališta, nikako po sredini! Prvo što treba da uradi kada se zaustavi prilikom sankanja je da pogleda iza sebe i pomeri se u bezbednu stranu! Brzina spuštanja i metalni okviri sanki se brzo saberu u prelom koji će Vam upropastiti ne zimovanje, već naredne mesece. Treba da nauči da zakoči ili bar da vikne u znak upozorenja ljudima ispred sebe.

Povratak

Ponesite na zimovanje ceger ili dva. 🙂
Vratite se kući sa nešto čajeva, meda, slatka od šumskog voća ili rakije iz čiste prirode.

Dok vozite niz serpentine ne zaboravite da je daleko opasnije ukoliko Vas led iznenadi na nizbrdici. Vozite polako i pažljivo do podnožja planine.

Kao na slalomu sa malo dodatne brige i pripreme zaobiđite prehlade, prelome i udese i planina Vam može postati draga kao i more.

Kategorije: Članci

0 коментара

Ostavite odgovor

Avatar placeholder

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *